Мисливські трофеї та інші тварини на грошах

Мисливські трофеї та інші тварини на грошах

Розвал Радянського Союзу в 1991 р. привів усі його колишні республіки до економічного кризи. Білорусь не стала винятком. Труднощі дещо згладжували діяли ще протягом півтора року радянські грошові знаки, оборот яких почали закривати з липня 1993 р. Цим тимчасовим проміжком у Білорусі користувалися розробки та випуску своєї грошової одиниці – білоруського рубля.

Ми розповімо про банкноти, які ходили в Білорусі з 1992 по 2000 роки і отримали серед народу назву «зайчики». Незвичайне прізвисько легко пояснюється тим, що 1-рубльова купюра була прикрашена зображенням зайця-русака (на всіх дрібних банкнотах розміщували образи значимих для країни тварин).

Оригінальне рішення втілили у банкноті номіналом 50 копійок – зазвичай гроші подібної гідності випускають у вигляді монет. Перша партія таких грошових знаків була надрукована травнем 1992, але вони не змогли стати довгостроковими учасниками грошового обороту через велику швидкість розвитку інфляції. У період 1994–2000 років на території Республіки Білорусь паперовими 50 копійками майже не користувалися.

Особовий бік грошової знаки займає зображення білки, що стала першою в «зоологічній» лінійці банкнот. Оборот відданий «Погоні», офіційному гербу Білорусії на початку 90-х, який дійшов до наших днів з часів правління литовських князів Гедиміновичів (він же є присутнім у геральдичних зображеннях Речі Посполитої). На банкноті відсутні серія та номер, але знайшлося місце для водяних знаків із повторюваних візерунків розгалужених ліній.

Наступна купюра з «тваринною» тематикою номіналом 1 рубль дала незвичайну назву білоруським грошам з дев'яностих. Лицьову сторону зайняв заєць-русак, типовий представник тваринного світу усієї Європи, не виключаючи і Білорусь. Купюри номіналом від 1 рубля та вище вже відзначені серією та номером.

«Зайчиком» користувалися у платежах трохи довше 50 копійок – до 1995 р., а потім він поповнив чиїсь колекції або десь загубився.

3-рублеві гроші присвячені бобрам, яких у Білорусі дуже багато, але ці маленькі будівельники гребель рідкісні для Центру та Заходу Європи, бо не люблять густо заселені людьми місця. Ходіння купюри в обороті поряд із молодшими номіналами виявилося недовгим, до 1995 р.

Банкноту у 5 білоруських рублів займають вовки, яких незаслужено відносять до шкідливих тварин, адже вони «працюють» санітарами лісу, регулюючи чисельність більшості травоїдних. У Білорусії цих хижаків можна зустріти часто, що важко віднести до сусідньої Польщі: там вовки живуть більш-менш вільно лише поблизу Карпат та Біловезької пущі. Купюра припинила ходити з 1996 р.


5 білоруських рублів

Аверс 10-рублевої купюри відзначений риссю з дитинчатою, що є нагадуванням про тяжку ситуацію з цим видом у Європі. Так, у Білорусії налічується близько 400 цих тварин, і майже вся популяція живе на землі Біловезькій пущі, яка стала останнім острівцем доісторичних європейських лісів. Білоруси майже перестали користуватися банкнотою з 1997 року.

Для 25-рублевої купюри вибрано зображення лося, якого важко зустріти у густонаселеній Європі, але для Білорусі це традиційно частий та численний гість. Лосі нерідко становлять ситні обіди для вовків, але здобиччю хижаків частіше стають старі або хворі цупкі. Роком неофіційного припинення ходіння цієї банкноти в обороті став 1997 рік.

«Зоологічна» серія віддала належне і «господарю лісу» – бурому ведмедеві. У минулі часи населення ведмедиків була численною, але тепер клишоногим загрожує вимирання – найглухіші місця Білорусі навряд чи нарахують пару сотень особин. Колишній могутності цього виду знайшлося місце у місцевих геральдичних зображеннях. Так, бурого ведмедя поміщено на герб міста Сморгонь, що поблизу з литовським кордоном. Купюру в 50 рублів використали в обігу до 1998 року.


бурий ведмідь купюра в 50 рублів

Завершальною у низці купюр із портретами тварин стала сотенна, на якій розміщено образ могутнього зубра. На жаль, ці великі тварини були майже повністю винищені людиною, і тепер ці звірі в європейській дикій природі зустрічаються лише на території Біловезької пущі, в прикордонні Білорусії з Польщею. Всі зубри, що мешкають там, відносяться до потомства всього шести особин, і передбачити можливості для збільшення їх чисельності поки складно. Грошові знаки із зубрами припинили ходіння 1998 р.

No post exist



Приг: 01