Фазан

Фазан


Важко знайти іншого мисливського птаха в нашій країні, який був би так яскраво забарвлений, як фазан.

Особливо гарне вбрання у півнів: у їхньому оперенні поєднуються золотисті, темнозелені, помаранчеві та фіолетові тони.

На глянцевій темній голові півня чубчик і досить великі червоні поля навколо очей, ширші, ніж червоні надбрівні дуги біля тетерева-косача.

На шиї перехоплення у вигляді сильно або слабо вираженого білого кільця.

Зверху спини та шиї зелені пір'я з синім відливом на загальному золотистому фоні. Спинка золотаво-руда, як у осінньої лисиці, і кожна пір'їнка прикрашена чорною трикутною плямою. Довгий хвіст у тон спинці, а у його основи пір'я густого мідно-червоного кольору з фіолетовим і пурпурним відливом, прикрашені вигадливим малюнком.

Курочки, як правило, пофарбовані в буро-жовті тони з барвистими. Їх оперення дещо нагадує оперення тетерець або глухарок, але воно значно світліше. Крім того, на шиї фазанок легко виявляються пір'я з фіолетовим і рожевим відливом, які віддалено нагадують про схожість оздоблення фазанок з яскравим оперенням фазанів-самців.

Населяють фазани на Кавказі, у дельті Волги, у Середній Азії, у Казахстані та Киргизії, у басейні річки Амура та в Уссурійському краї. Розводять фазанів у деяких мисливських господарствах різних районів Росії та України. Значні роботи з акліматизації цієї цінної дичини проводяться в Україні та Молдові.

Постійне місце проживання фазанів-непролазні прирічні тугаї, густі чагарники лоха, обліпихи, джиди, ожини, часті очерети, бур'яни, межі полів, засіяних джугарою, кукурудзою або соняшником. Тримаються фазани також біля баштанів та виноградників.

Основний корм цих птахів — комахи, ягоди, насіння бур'янів і злаків. Взагалі ж фазани малорозбірливі у кормі. Влітку вони віддають перевагу дрібним тваринам: саранці, жукам, гусеницям, равликам, а іноді скльовують і ящірку і мишеня. Восени у тому кормі займають чільне місце насіння і ягоди. Пташенята в перші тижні життя харчуються виключно тваринною їжею.

Ранньої весни самці фазани токують. На невеликому майданчику, де трава не дуже густа, у заплаві річки або на зеленях півні, скликаючи криком самок, збираються в невеликі групи (по дві-три птахи), ходять по землі, витягнувши шию та хвіст, причому вони зрідка цокають і ляскають крилами. Самки сидять неподалік токуючих самців у заростях і відгукуються на призовний крик півнів не дуже гучним «цир-цир». Запеклих бійок між самцями не буває. Весняне полювання на струмах не провадиться.

У квітні чи травні фазанки кладуть у ямку під кущем чи траві десять-дванадцять яєць. Сидять вони на гнізді міцно, але взяти себе не дають. Півень проводить із самкою лише той час, коли вона мчить. У насиджуванні та у вихованні потомства він не бере участі, як і переважна більшість курячих. Шлюбні крики півнів та їх пошуки неодружених самок нерідко тривають до середини червня.

Самка висиджує не більше двадцяти трьох днів. Пташенята з'являються в густому пуху, дуже скоро у них виростає махове пір'я. Молодняк у цю пору не лише перелітає, а й ховається від небезпеки на деревах.

Виводки тримаються вдень у гущавині, а вранці та ввечері вибираються разом із матір'ю на галявини. Тут вони годуються і купаються в пилюці.

Наприкінці серпня молоді півники вже добре відрізняються від курочок своїм яскравим оперенням. Але до кінця вересня вони не уникають виводка і тримаються разом із курочками та з матір'ю.

Линка у дорослих птахів триває до жовтня, коли і настають терміни полювання на них.

Восени та взимку півні часто тримаються окремо від курочок, нерідко збираються у великі зграї. У районі Аму-Дар'ї мисливцям доводилося бачити біля посівів до ста п'ятдесяти-двохсот півнів на відносно невеликому майданчику. Це незабутнє видовище! Вся галявина наче усипана червоним золотом!

Там же, де фазанів мало, вони тримаються восени та взимку поодиноко, лише іноді збираючись у невеликі зграї. При цьому півні віддають перевагу кріпленням і дуже густим чагарникам, а кури менш густі, особливо пагорби, що добре обігріваються сонцем.

У фазанів дуже багато ворогів, насамперед лисиці та шакали, потім яструби-тетерів'ятники, у деяких районах — філіни. Біч фазанів — очеретяний кіт, який, безшумно підкрадаючись до виводку, іноді винищує його повністю. " Дорослі фазани рятуються від хижаків на дерева.

Та й браконьєрство — занадто велике зло, яке іноді призводить до винищення цінних мисливських птахів у тому чи іншому районі.

У країні у нас мешкає кілька підвидів фазанів, досить близьких один до одного і за оперенням, і за способом життя.

Фазани – завжди завидна дичина. Старий самець важить 1300–1500 г, стара курочка – не більше 1000 г. М'ясо фазанів дуже смачне.

RU: Фазан



Приг: 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14
Скок: 10