Вплив полювання на здоров'я

Вплив полювання на здоров'я Серед різноманітних видів фізичних вправ та спорту полювання займає одне з центральних місць за своїм багатогранним впливом на організм людини та виключно благотворним впливом на основні його функції.

Мисливець повинен мати такі якості, як витривалість, сміливість, спостережливість, сила, спритність, і до того ж мати здоров'я, тому що тільки здоровій людині під силу те винятково велике навантаження, яке йому часом доводиться відчувати під час мисливського сезону. Щоправда, є і відносно спокійні види полювання, які під силу і менш здоровим і витривалим людям, однак і в цьому випадку потрібна хоча б мінімальна підготовленість, тренування та загартування.

Що ж робить полювання таким корисним і благотворним? Відповідь не складна – комплекс найрізноманітніших фізичних вправ: ходьба по пересіченій місцевості, ходьба на лижах, стрільба, веслування, плавання та інші – у поєднанні з емоційною насиченістю, тривалим перебуванням на повітрі в лісі, на озері, на річці і загартовує організм і робить надзвичайно позитивний вплив на нервову систему, а через неї і весь організм.

Полювання вже починається з тих приготувань, які так знайомі кожному мисливцеві. З цього моменту набувають чинності ті емоційні фактори, які так ефективно впливають на нервову систему.

Кірсанів Мисливство та здоровя
Обкладинка книги Михайла Кірсанова «Полювання та здоров'я», 1973

Мисливцем треба народитися — так кажуть багато хто. Це вірно лише частково. Полювання зазвичай захоплює людину з молодих років. Однак чимало прикладів і того, як у полювання втягуються і люди більш солідного віку. Серед членів різних мисливських громад багато молоді, але не мало і людей середнього та похилого віку.

Який вплив має полювання на організм людини і який вплив полювання на людей різного віку? Чи можна рекомендувати полювання як засіб оздоровлення не досягли вісімнадцятирічного віку і чи можна полювати людям похилого віку?

Вплив полювання на організм людини надзвичайно великий, і цей вплив визначається як видом полювання, так і активністю мисливця. Найбільш ефективними видами полювання слід вважати ті, які включають такі елементи фізичного навантаження, як ходьба, ходьба на лижах, веслування тощо. т. д.

Такі види полювання можуть бути рекомендовані лише найбільш тренованим та здоровим людям, переважно молодого та середнього віку. Велике значення має інтенсивність мисливця. Є любителі, які в однаковій мірі захоплюються і качиною, і боровим полюванням, з не меншим азартом ходять із гончаком, а в мисливське міжсезоння захоплюються вженням риби. Навпаки, не мало і таких мисливців, які віддають перевагу лише весняному полюванню на глухаря або полюванню на тязі вальдшнепа.

Звичайно, цілком очевидно, що фізичне навантаження, а отже, вплив її на організм у цих випадках різна. Мисливець, який не знає міжсезоння, є найбільш загартованою і фізично міцною людиною. Ходьба, особливо у лісі навесні, восени, взимку на лижах, розвиває та зміцнює організм, підвищує його працездатність та витривалість, загартовує його, а також підвищує загальний тонус.

Особливо ж це позначається на дихальній та серцево-судинній системах. При систематичному тренуванні в пішій ходьбі та на лижах збільшується життєва ємність легень, підвищується обсяг легеневої вентиляції, значно збільшується екскурсія грудної клітки. При ходьбі, особливо у лижах, беруть участь великі групи м'язів; при цьому працюють не лише м'язи ніг, а й рук, а також тулуби.

Таке підвищене фізичне навантаження вимагає багато кисню і вимагає підвищеної роботи серцево-судинної системи. Посилена робота великої кількості м'язів сприяє розширенню дрібних судин (капілярів), збільшує приплив венозної крові до серця. Насичене киснем повітря в лісі, на озері, річці з надлишком поповнюється для працюючого організму, і не дивно, що люди з недостатньо повноцінним серцево-судинним апаратом навіть в умовах значного навантаження почуваються цілком задовільно і, у всякому разі, набагато краще, ніж у міській обстановці.

Мисливський табір
Устаткування мисливського табору

Що ж стосується полювання та віку, то навряд чи хто протестуватиме проти захоплення підлітків риболовлею або проти полювання зі старшими, спочатку як покірний супутник, а потім — повноцінний мисливець. Однак слід враховувати, що тяжка стомлююча ходьба моховими болотами або глибоким снігом без лиж буде непосильною для них. Справа в тому, що підвищене навантаження вимагає посиленої роботи всього організму, і особливо апарату кровопостачання, а у підлітків, особливо у віці дванадцяти-п'ятнадцяти років, є деяка невідповідність між зростанням серця та масою тіла.

Дещо складніше питання про полювання у літньому віці. Люди за п'ятдесят років починають виявлятися зміни у стані організму, які зумовлені процесом старіння. Цій групі мисливців похилого віку, які мають деякі відхилення в стані здоров'я, слід дати низку необхідних порад.

Передусім людям похилого віку слід зупинитися на тих видах полювання, які не вимагають великої напруги, витривалості, особливо якщо вони можуть полювати лише у вихідні дні, тобто наприкінці робочого тижня. Щоправда, кожен мисливець-аматор вибирає той вид полювання, який йому більше за серцем. Але не слід переоцінювати своїх сил і можливостей і трохи зменшити юнацький запал.

З віком в організмі відбувається низка змін, які стосуються таких важливих систем та органів, як система кровообігу, дихання, травлення тощо.

Знання цих вікових особливостей необхідно, щоб зважати на них при виборі полювання.

Серцево-судинна система у віці за п'ятдесят років дещо змінюється: працездатність серця знижується, особливо це стосується м'яза серця та кровоносних судин, що живлять саме серце. У людей похилого віку у зв'язку зі зниженням еластичності стінок судин дещо підвищується кров'яний тиск. При великому навантаженні та різкому підвищенні кров'яного тиску можуть статися розриви змінених стінок судин. Ряд дрібних кровоносних судин виходить із ладу і перестає функціонувати, відбуваються зміни у венах, де поступово атрофуються венозні клапани, внаслідок чого подача крові до серця та й взагалі кровообіг погіршується.

Людям, які мають такі зміни, протипоказані тривалі та стомлюючі переходи, різка напруга, тривале перебування на сонці з відкритою головою тощо. Під час полювання їм рекомендується частіше робити зупинки для відпочинку. При цьому слід домагатися повного відпочинку, тобто звільнятися від вантажу і, якщо, можливо, від одягу, що стискує, взуття. Взагалі не слід перевтомлюватися, а треба за перших ознак втоми робити привал…

Зрозуміло, полювання, пов'язане з важкими переходами — моховими болотами, глибоким снігом, далекими переїздами на човнах, човнах,— слід уникати і віддавати перевагу більш спокійним видам полювання.

Однак із віком зазнає змін не тільки серцево-судинна система. Порушується і дихальна функція: знижується еластичність легеневих альвеол, вони стають менш податливими, розтягуються, що може призвести до розвитку емфіземи легень. Цьому сприяють хронічні захворювання легень (бронхіт) та куріння.

Є незаперечні докази того, що куріння сприяє розвитку склерозу в судинній системі і, особливо, в судинах, що живлять серце (коронарних). Нікотин діє нервову систему, травлення. Людям, у яких виявлено артеріосклероз, рекомендується повністю припинити куріння, а якщо немає достатньої сили волі, то хоча б різко зменшити його.

З боку рухового апарату спостерігаються зміни у м'язах, суглобах та зв'язках. Ці зміни особливо різко виражені у людей, які ведуть малорухливий образ життя. М'язи внаслідок недостатньої активності зменшуються обсягом, атрофуються, втрачають властиву їм еластичність, пружність. Люди похилого віку руху внаслідок цих змін дещо сповільнені, легкість

Рухи поступово зникає, порушується координація, автоматизм. Різкі та напружені рухи, особливо пов'язані із застосуванням сили, натужування, слід різко обмежити. Внаслідок різких та сильних рухів, особливо на холоді, легко можуть статися різні травми.

Звичайно, настання змін, властивих людям похилого віку, як і настання старості, далеко не однаково у всіх людей. Достатньо звернутися до численних прикладів. Багато у нас у країні людей, які вирізняються довголіттям. Серед них багато мисливців, які до старості зберегли всі свої основні якості: витривалість, спостережливість, влучність і навіть пильність. Звідси цілком природно зробити висновок: що припустимо одним, важко іншим. Особливо це стосується людей, які систематично займаються фізичними вправами, тобто тренованими.

Серед мисливців похилого віку чимало людей, які мають гарне здоров'я, сильних і витривалих. До цих людей і щодо обмежень слід підходити зовсім з іншою міркою.

Як би там не було, правильно організоване полювання принесе організму більше користі. Займайтеся своєю улюбленою справою та будьте здорові!

RU: Влияние охоты на здоровье





Популярные статьи: