Боєприпаси до мисливської зброї

Порох

Боєприпаси до мисливської зброї

Від якості боєприпасів залежить успіх полювання. Порохи застосовують чорний і бездимний, що відрізняються і складом, і балістичними властивостями. Чорний, він же димний порох – механічна суміш селітри та деревного вугілля. За його згорянні утворюється до 60% твердих залишків. Якісний димний порох блискучого графітно-чорного кольору. Вбирає до 1% вологи на добу, при вологості 7% для вживання не придатний. Займається будь-яким капсулем і найбільш застосовний для металевих гільз. Він безпечніший у зверненні. Основний його недолік – дим, який після пострілу застилає мету, що ускладнює другий постріл, якщо він необхідний. Бездимний порох, він же нітропорох — бавовняна вата або деревна целюлоза, оброблена нітрованою азотною та сірчаною кислотами. ККД нітропороху набагато вищий. При згорянні він утворює до 90% газоподібних продуктів та лише 10% твердих залишків. Об'єм газоподібних продуктів становлять водень і пари, суміш яких легша за повітря, і при пострілі у дула з'являється ледь помітна прозора хмарка, що швидко розсіюється. При тривалому зберіганні перетворюється з метального речовини в дробляще-вибухова, що робить необхідним визначення його придатності для стрілянини. Гігроскопічність нітропороху втричі менша, ніж у чорного. При намоканні його можна просушити, розсипавши тонким шаром на папері, але відсирювання будь-якого пороху треба уникати. Збільшення вологості лише на 1% знижує початкову швидкість снаряда на 5%.

Капсюлі

Служать для запалення порохового заряду в патроні. Для спорядження патронів застосовують два види капсулів, відкритий «Центробою» та закритий «Жевело», які виготовляють з м'якої латуні або червоної міді. «Центробою» – це низький ковпачок з впресованим в нього ударним складом, прикритим зверху фольгою, дає невеликий смолоскип полум'я і тому в патронах 12–20 калібрів іноді викликає затяжний постріл. Капсуль «Жевело» має вигляд циліндра з ковадлом, під якою на дні міститься вибуховий склад, і дає мошний факел вогню.

Дроби

Литі свинцеві кульки різних розмірів, що застосовуються для стрільби з гладкоствольних мисливських рушниць. Виготовляють дріб багатьох розмірів – від № 11 до № 6/0. Дроб кожного наступного номера відрізняється по діаметру від дробу попереднього номера на 0,25 мм. Діаметр найдрібнішого дробу № 11 (бекасинник) дорівнює 1,5 мм, а найбільшого № 6/0 – 5,5 мм. Додавання до свинцю сурми або миш'яку робить сплав твердішим, такий дріб називають каленою. Вона менше свинцює стовбури, менше деформується при пострілі, ніж м'який дріб, і забезпечує різкіший і кучний бій. Кульки більшого розміру, ніж 5,5 мм, називаються картеччю, вони бувають розміром до 10 мм у діаметрі.

Кулі

Випускають свинцеві «Супутник», «В'ятка», Якана, Бреннеке та інші. Два останні споряджені хвостовиком у вигляді жорстко прикріпленого повстяного пижа. Широкого поширення набули турбінні кулі з наскрізним осьовим каналом конічної форми, всередині якого є похилі аеродинамічні ребра (кулі Майєра), а також кулі «Стріла» та «Польова».

Пижі

Пижі для спорядження патронів необхідно вкладати на порох і на дріб. Пороховий пиж утримує порохові гази від розстроювання дробового снаряда і пом'якшує поштовх, що випробуваний снарядом при запаленні пороху. Кращими пижами вважаються просалені пижі, висічені з повсті 12–15 мм товщини, легкі і пружні, туго йдуть каналом і опалюючі його. На порох кладуться картонні пижі-прокладки 1,5–3 мм товщини, які оберігають його від просолювання повстяним пижем і покращують газонепроникність останнього. Такою ж картонною прокладкою-пижом, але тонше (його називають дробовим), прикривають зверху дріб від висипання його з патрона.

Випускають у паперових і пластмасових гільзах, споряджених дробом, картеччю або кулями. Патрони для гладкоствольних рушниць можна заряджати самостійно. Заняття відповідальне та кропітке, вимагає багато пристроїв та граничної уваги. Гільзи призначені для складання всіх компонентів мисливського патрона. Металеві гільзи для дробових рушниць витримують до 50 пострілів. Гільзи мають виштамповане капсульне гніздо зі сферичною ковадлою під відкритий капсуль «Центробою» та циліндричний отвір під капсуль «Жевело».

Дистанція стрілянини

Для поразки мети у забійне місце має потрапити 4–5 дробин відповідного номера. Для ходових номерів дробу гранична дальність ураження рушничного вогню вважається 40 м, для дрібних номерів дробу – 30 м. Вибір номера дробу має важливе значення для успішності стрільби. Дроб, що дрібніше рекомендується для полювання на конкретний вид тварини, не вразить його, а більший – не забезпечить необхідної кучностіі також не вразить дрібну дичину.

RU: Боеприпасы к охотничьему оружию





Популярные статьи: